Mieszkanie modelowe zostało utworzone w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie przy ul. Starzyńskiego 3-4 na poziomie -1.  Zaprezentowano w nim wiele rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. W tym z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i intelektualną. W pokoju umieszczono również specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne z geriatrycznym manekinem pielęgnacyjnym, na którym można uczyć się podawania insuliny, pomiaru poziomu cukru czy zmian opatrunku i pielęgnacji odleżyn.

Mieszkanie modelowe – zastosowane rozwiązania

Wewnątrz mieszkania zaprezentowano szereg rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej mając na uwadze różne rodzaje niepełnosprawności.

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowano specjalne poręcze i pochwyty montowane przy toalecie, umywalce oraz w strefie prysznicowej. Przy toalecie zaprezentowano boczny przycisk spłukiwania. Strefa prysznicowa jest otwartą przestrzenią bezbrodzikową z zamontowanym siedziskiem. W łazience znajduje się również wanna, która wyposażona jest w szczelne drzwi ułatwiające dostęp. Wanna posiada także poręcze i ławkę pozwalającą na wygodną kąpiel i swobodniejsze wstawanie. Pomiędzy wszystkimi urządzeniami sanitarnymi zachowano również odpowiednią przestrzeń manewrową dla ruchu i obrotu wózków inwalidzkich. W pokoju dziennym można przetestować specjalistyczny fotel geriatryczny z mechanizmem pionizującym.

W przestrzeni przedpokoju zamontowano otwartą szafę na poziomie będącym w zasięgu rąk osoby siedzącej na wózku inwalidzkim. Pokój dzienny wyposażony został w meble otwierane na dotyk z promieniem otwarcia drzwi równym 150 stopni, pozwalającym na łatwe sięganie do wnętrza. Włączniki światła zlokalizowano niżej, natomiast gniazdka elektryczne wyżej, tak, aby były przystosowane do wysokości osoby siedzącej.

Dla osób z niepełnosprawnością wzrokową zastosowano kontrastujące kolory zarówno jeśli chodzi o przedmioty, jak i stykające się powierzchnie podłogi, ścian i sufitów, które ułatwiają orientację w przestrzeni. Meble mają matowe wykończenie niepowodujące refleksów świetlnych. Brzegi stolików wyposażone są w podwyższone krawędzie uniemożliwiające niezamierzone zrzucanie przedmiotów. Zegar posiada wyraźną czarną tarczę z białymi oznaczeniami godzin. Pomieszczenie jest dobrze oświetlone, umieszczono również dodatkowe lampy z oświetleniem punktowym. Brzegi mebli mają zabezpieczone lub zaokrąglone kanty. Progi, wejścia oraz klamki są oznaczone specjalną taśmą ostrzegawczą o żółto-czarnej barwie.

Ponadto mieszkanie ma szerokie przejścia i otwory drzwiowe, progi poniżej 2 cm wysokości oraz nie posiada dywaników, które stwarzają  ryzyko potknięcia.

Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną jak w przypadku chorób wieku starszego jak np. demencja czy Alzheimer zaproponowano umieszczanie zdjęć w pokoju oraz albumów, zegarów w widocznych miejscach oraz tablic, na których będzie notowany powtarzalny plan dnia wraz z czynnościami, jakie należy wykonywać. Zalecane jest również umieszczenie sprzętu muzycznego dla stosowania muzykoterapii.

Dla osób leżących wymagających stałej pielęgnacji, będących w pełni zależnymi od drugiej osoby umieszczono specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne, dostępne z obydwu stron. W mieszkaniu odbywają się szkolenia z pielęgnacji oraz sprawowania opieki nad takimi osobami. Pomóc ma w tym specjalistyczny geriatryczny manekin pielęgnacyjny.

Mieszkanie zostało również bogato wyposażone w sprzęt drobny ułatwiający codzienne funkcjonowanie. Są to między innymi: czujniki poziomu cieczy dla osób niewidzących, podświetlane lupy, balkonik z podpórką rehabilitacyjną, krążki i wałki przeciwodleżynowe, kliny do pozycjonowania, dmuchana wanna do kąpieli w łóżku wraz z zestawem do mycia głowy, multifunkcjonalna deska kuchenna, ergonomiczne talerze i sztućce oraz wiele innych sprawdzonych rozwiązań.